Våra utbildningar
1. Luftpistolskytte
När du börjar din verksamhet i vår klubb skall du delta i vår luftpistolverksamhet Steg 1 och 2. Som deltagare på luftpistolkursen steg1 blir du klubbmedlem. Kursen bedrivs i träningsgrupper som startar under vecka 40 och vecka 3 varje år. Vid intresseanmälan kan du lämna önskemål om lämpligt träningstillfälle som passar dig och blir då placerad i en träningsgrupp som leds av någon av våra tränare.
Efter intresseanmälan som du kan skicka mellan 1 februari och 31 maj kommer du att bli kallad till informationsmöte. Några dagar efter mötet kommer utbildningsansvarig att skicka till dig inbjudan via mejl. OBS: Bevaka på din skräppost om du inte får någon inbjudan från oss.
Efter en termin (Steg1) har du säkert kommit fram till att detta är en idrott för dig. Luftpistolskyttet bedriver vi i en mycket bra lokal i Bälinge (tillgänglig via stadsbuss). Vill du läsa mer om vårt luftskytte så läs mer på sidan om nybörjarskytte.
2. Teoretisk utbildning för krutskytte
Efter du aktivt deltagit i vår luftpistolkurs kan du påbörja den teoretiska utbildningen. Saker som tas upp är säkerhet och grunderna i skytte med krutvapen. Utbildningen leder fram till att man avlägger prov för PISTOLSKYTTEKORTET och du blir godkänd för att delta i tävlingar. Våra utbildade tränare leder verksamheten och för utbildningsmaterialet betalar du självkostnadspris.
3. Träningsgrupp / praktisk utbildning krutskytte
Efter att ha avklarat den teoretiska delen för pistolskyttekortet får du vara med i träningsgrupp där man skjuter med pistol kaliber .22 under 10 tillfällen vid Faxans skjutbana.